A finanszírozási helyzet, mégha átmenetileg is, de megoldódott az Egyesült Államokban. Kiemelten fontos a Fed ülése, amely október végén változatlanul hagyta a monetáris kondíciókat, vagyis folytatódik a kötvényvásárlási program. És pont a költségvetési feszültségek miatt és az újabb politikai megegyezés után, csak jövõ tavasszal várható a mennyiségi lazítás valamilyen szintû korlátozása. Ennek köszönhetõen folytatódhat az amerikai részvénypiaci sztori…

Technikai oldal

Mi történt? Az enyhe korrekció a múlté, a vizsgált idõszak már a történelmi csúcsokról szólt. Október elsõ két hetében a kurzus a tavaly november óta kialakult árfolyamcsatorna alsó támaszvonaláról pattant felfelé. A szárnyalás teteje 1776 volt, amely 31 ponttal és 1,7%-al magasabb az elõzõ havi csúcsnál. A hatalmas szárnyalásnak köszönhetõen a technikai indikátorok (RSI, MACD, Slow Stochastic) már egymást erõsítõ eladási szignált adtak. A grafikonon szépen látszik, hogy a jegyzések jelentõsen eltávolodtak az 50 és 200 napos mozgóátlagoktól, amely alátámasztja a túlvett szituációt. Az elõzõ elemzésünkben írt gondolatok érvényesek maradtak. Az elmúlt fél évben már számtalanszor jeleztek a technikai eszközök eladást, de komolyabb korrekció nem következett be. Ez a jól ismert divergencia jelensége, amikor a grafikon nem tükrözi vissza az indikátorok jelzéseit és azokkal ellentétes irányban fejlõdik a kurzus. A jelenség ugyanakkor elõbb-utóbb jelentõsebb korrekciót hozhat és a technikai eszközöknek lesz „igaza”. A forduló idõpontja kérdéses, mert a töretlen szárnyalást elnézve ettõl még messze vagyunk. És ha a növekvõ trendcsatornára nézünk, akkor még lehet tér a növekedésre a felsõ ellenállási vonal irányába. (De természetesen lefelé is.)

Mi várható? Az október közepi elemzésünk óta nem tudunk újat mondani. A rally folytatása és az új csúcs kialakulása miatt a hosszú távú trend továbbra is emelkedõ. A 200 napos mozgóátlag fölött elhelyezkedõ árfolyam alapján optimista gondolatokat fogalmazhat meg az elemzõ. A vevõk dominanciája folytatódhat, és nagyon úgy tûnik, hogy rövid- és középtávon a következõ kerek 1800 pontot is beveheti az árfolyam. A Fibonacci eszköz alapján akár 2100 pont fölötti érték is benne lehet hosszabb távon, hiszen a 100%-os (1576,09) Fibonacci szint fölött megnyílt a tér a 161,8%-os (2134,27) Fibo irányába. Nem szabad viszont elfelejteni, hogy a technikai indikátorok már eladási szignált adtak, ezért érdemes óvatosnak maradni. Figyelmeztetõ jel lehet, ha az árfolyam lefelé irányban kilép a tavaly november óta tartó emelkedõ trendcsatornából. Ebben az esetben a 100%-os (1576,09) Fibonacci szint visszatesztelése lehetséges, amelyet az 50 napos mozgóátlag vonala erõsíthet. A hosszú távú trendet jelképezõ 200 napos mozgóátlag vonala 1400 pont alatt húzódik, ezért óriási tér lehet a csökkenésre, ha eljönnek a medvék.

Fundamentális oldal

Összefoglalás:

Az amerikai költségvetési feszültségek elmúlásával újabb vételi hullám érkezett, amelyet komolyan megtámogattak a várakozáson felüli vállalati jelentések. Az idõközben publikált amerikai számok vegyesre vagy inkább rosszabbra sikerültek. Úgy tûnt, hogy az amerikai ingatlanpiaci növekedés kicsit lassult, hiszen alacsonyabb lett a használt lakások forgalma és a lakásárak emelkedése is kisebb számot hozott. A S&P CaseShiller mutató viszont vártnál magasabb ingatlanár növekedésrõl számolt be a nagyvárosokban. A munkaerõpiac megítélése sem annyira pozitív az Egyesült Államokban, hiszen a heti új munkanélküli kérelmek száma mindkét héten meghaladta az elemzõi konszenzust, valamint alacsonyabb nem mezõgazdasági álláshely jött létre és kevesebb új munkahely alakult az ADP felmérése alapján is. Pozitívabbá teszi a képet, hogy a munkanélküliségi ráta viszont mégis csökkent az USA-ban. Az amerikai fogyasztói bizalmi indexek – Michigan Egyetem és Conference Board felmérése – visszaestek és a kiskereskedelem szeptemberi csökkenése sem fest túl jó képet a fogyasztásról. Ugyanakkor a feldolgozóiparból – Chicago régió és feldolgozóipari ISM index – és amerikai ipari termelésrõl kirobbanó számokat közöltek. A számokon látszott, hogy a költségvetési feszültségek komoly károkat okoztak a gazdaság számára. De az egyes nemzetgazdasági számok akár a közeljövõben gyorsan javulhatnak, amely alátámaszthatja a Fed optimista kommentárját a gazdasági növekedéssel kapcsolatban. A finanszírozási helyzet, mégha átmenetileg is, de megoldódott az Egyesült Államokban. Kiemelten fontos a Fed ülése, amely október végén változatlanul hagyta a monetáris kondíciókat, vagyis folytatódik a kötvényvásárlási program. És pont a költségvetési feszültségek miatt és az újabb politikai megegyezés után, csak jövõ tavasszal várható a mennyiségi lazítás valamilyen szintû korlátozása. Ennek köszönhetõen folytatódhat az amerikai részvénypiaci sztori…


Részletek: (10.21.) A használt lakások szeptemberi értékesítése csökkent 5,29 millió darabra, amely jelentõsen alulmúlta az elõzõ havi 5,39 millió darabos értéket. (10.22.) Az amerikai nem mezõgazdasági álláshelyek bõvülése jelentõsen alulmúlta a várakozásokat, hiszen 180000 új munkahellyel szemben csak 148000 jött létre. A munkanélküliségi ráta viszont 7,3%-ról 7,2%-ra süllyedt az USA-ban. (10.23.) Erõsödött az eurózóna fogyasztói bizalmi indexe. Az amerikai lakásárak (+0,3%) augusztusban kevésbé növekedtek az elõzõ hónaphoz képest (+0,8%). (10.24.) A heti új munkanélküli kérelmek száma kevésbé csökkent, mint várták múlt héthez képest. Az eurózóna beszerzési menedzser indexe kiábrándította a befektetõket, a feldolgozóipari BMI kevésbé emelkedett, míg a szolgáltatószektor indexe visszaesett. Ettõl függetlenül a konjunktúrát jelzõ 50 pontérték felett helyezkedtek el az eurózónát átfogó BMI mutatók. A Microsoft és az Amazon is várakozásokon felüli negyedéves számokat produkált, a számokat zárás után tették közzé. (10.25.) A Michigan Egyetem fogyasztói bizalmi indexe a szeptemberi 77,5 pontról 73,2 pontra zuhant, amely óriási csökkenést jelentett az elõzõ hónaphoz képest. A kedvezõ vállalati gyorsjelentéseknek (Microsoft, Amazon, Zynga) köszönhetõen optimista hangulat uralkodott az amerikai börzéken.  A német Ifo üzleti bizalmi index csökkent a várt emelkedéssel szemben. (10.28.) Az amerikai ipari termelés szeptemberben felülmúlta az elemzõi konszenzust. A folyamatban lévõ szeptemberi használt lakások eladása jelentõsen, 5,6%-al visszaesett a várt 0,1%-os növekedéssel szemben. (10.29.) Októberben tíz havi mélypontra süllyedt a Conference Board fogyasztói bizalmi indexe. A szeptemberi amerikai kiskereskedelmi forgalom is visszaesett a várt növekedéssel szemben. A S&P CaseShiller ingatlanárakat mutató index viszont majdnem egy százalékot emelkedett augusztusban, amely sokéves rekordnak számít. A Fed nem változtatott a kötvényvásárlás összegén, de a kommentár optimista hangot ütött meg a gazdasági növekedéssel kapcsolatban. Ennek köszönhetõen alábbhagyott a vételi kedv, mert a piac ismét a monetáris politika közeljövõben várható szigorításával foglalkozott. Ugyanakkor nem várható a kötvényvásárlás volumenének csökkentése a jövõ év elején esedékes költségvetési megállapodásig. (10.30.) Októberben a várakozásokkal összhangban 0,2%-al növekedett a pénzromlás üteme az USA-ban. Az ADP felmérése alapján az amerikai vállalatok 130 ezer új állást teremtettek, az elemzõi várakozások 150 ezerrõl szóltak. Az eurózóna gazdasági bizalmi index jelentõsen megugrott, ismét javultak a gazdasági kilátások Európában. (10.31.) Chicago régió beszerzési menedzser indexe 65,9 pontra szárnyalt, az elemzõk csak 54,5-re számítottak. A heti új munkanélküli kérelmek száma kevésbé esett vissza, mint várták. (11.01.) A feldolgozóipari ISM index értéke hozzávetõleg kétéves csúcsot ért el az Egyesült Államokban.

Szólj hozzá